Środa 6 grudnia 2023

Nasze e-booki


W ramach naszych działań stworzyliśmy dwie bezpłatne publikacje w formie e-booków dostępne na stronie Portalu Pomocy Psychologicznej PSYCHOTEKST: "E-pomoc. Psychologiczna pomoc w Internecie - teoria i praktyka" i "Psychoterapia po ludzku". Dzięki nim mogliśmy urzeczywistnić naszą misję - popularyzację wiedzy psychologicznej.


"E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie - teoria i praktyka" została opublikowana w 2010 roku. Stanowi unikalny, bo pierwszy na polskim rynku, e-book dotyczący tej tematyki. Jego adresatami są osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy psychologicznej przez Internet, oraz ci wszyscy, którzy taką pomoc świadczą. Autorki - Paulina Chocholska i Małgorzata Osipczuk - stawiają tezę o równoprawności pomocy online względem innych rodzajów pomocy psychologicznej. W publikacji najpierw przedstawiają historię pomocy online oraz wyniki badań naukowych dotyczących e-pomocy. Następnie wymieniają zalety i wady tego typu pomocy oraz doradzają, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w kontakcie ze specjalistą online. Dodatkowo w książce znajduje się rozdział poświęcony działalności Stowarzyszenia INTRO oraz relacje wolontariuszek, które poprzez uczestnictwo w projekcie E-POMOC miały okazję doświadczyć realiów pracy w Punkcie Pomocy Online. Jednym z głównych celów opisywanej publikacji jest zwrócenie uwagi na potrzebę profesjonalizacji pomocy psychologicznej online poprzez prowadzenie odpowiednich szkoleń i superwizowanie pracy praktyków.

Wyświetl w przeglądarce dokumentów Google

Pobierz plik PDF

* * *


Rok 2011 zaowocował publikacją drugiego e-booka: "Psychoterapia po ludzku". "Książka ta - jak czytamy we wstępie - powstała z myślą o Tych, którzy cierpią i szukają Drogi do Zmiany. Adresujemy ją do osób, które rozważają pomysł podjęcia psychoterapii lub mają za sobą nieudaną jej próbę. W sposób szczególny poświęcamy tę książkę tym, którzy kiedykolwiek czuli się źle potraktowani lub zranieni przez psychoterapeutów, jak również tym, którzy zastanawiają się, jak tego uniknąć". Jest to jedyny na polskim rynku wydawniczym poradnik, który w tak dużym stopniu akcentuje kwestie bezpieczeństwa klienta w psychoterapii. Znajdują się w nim przykłady właściwych i niewłaściwych zachowań terapeutów. Dzięki wysiłkowi dziesięciu autorek udało się przedstawić różne formy pomocy psychologicznej, w tym psychoterapię. Ta elektroniczna książka przybliża również czytelnikom osiem najbardziej popularnych nurtów w psychoterapii w naszym kraju.

W e-booku przedstawiono podstawową wiedzę, metody, zasady etyczne oraz sposoby dbania o swoje bezpieczeństwo jako klienta psychoterapii. Dopełnieniem publikacji są relacje klientów i wywiady ze znanymi, doświadczonymi polskimi psychoterapeutami, superwizorami, którzy reprezentują osiem różnych nurtów psychoterapeutycznych. Całość wieńczą cytaty z literatury i niepowtarzalne ilustracje. Zapraszamy do wspólnej podróży po magicznej krainie psychoterapii.

Pobierz plik PDFWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright Stowarzyszenie INTRO
Pl. Sw. Macieja 4/5/6, 50-244 Wrocław
www.intro.org.pl - intro@psychotekst.pl