Środa 6 grudnia 2023

ROZMOWY O PSYCHOTERAPII


Spotkania dyskusyjno-rozwojowe w siedzibie Stowarzyszenia INTRO we Wrocławiu

PSYCHOTERAPEUTA - jak dużo wiesz o tym zawodzie? Zastanawiasz się czy związać z nim swoją przyszłość? Ciekawią Cię kulisy tej pracy? Masz ochotę porozmawiać z praktykami na różne tematy związane z psychoterapią? Zapraszamy na spotkania, gdzie w luźnej, życzliwej atmosferze porozmawiamy o praktykowaniu psychoterapii.

 • Dla kogo: studenci, absolwenci psychologii i innych kierunków, myślący o pracy w zawodzie psychoterapeuty
 • Czas trwania: spotkania 4-godzinne
 • Kiedy: jesień-zima 2012r., wybrane piątki w godz. 16.00 - 20.00
 • Cena: 50pln (dla studentów obniżka 40pln za okazaniem legitymacji lub indeksu)
 • Gdzie: Wrocław, Pl. Św. Macieja 5, 1 piętro, siedziba Stowarzyszenia INTRO
 • Prowadzą: psychoterapeuci i praktycy pomocy psychologicznej - członkowie Stowarzyszenia

Wydajemy zaświadczenia.

Chcesz wiedzieć więcej?

Cel: Rozmowy o psychoterapii mają służyć inspiracją przyszłym adeptom zawodu, przybliżyć różne aspekty tej pracy, rozprawić się z mitami, przekazać wiedzę o tym, co się dzieje w odpowiedzialnie prowadzonych procesach pomocowych. Nie boimy się trudnych tematów - weźmiemy się za karby z różnymi dylematami tego zawodu, z kwestiami odpowiedzialności, etyki, bezpieczeństwa klientów, granic kontaktu, neutralności terapeuty, budowania dobrej relacji klient-terapeuta, możliwości sprostania oczekiwaniom klientów. Porozmawiamy o efektywności, nurtach psychoterapii, szkoleniach i superwizjach oraz przyjrzymy się narzędziom pracy.
Jak dużo możesz dowiedzieć się o realiach pracy w zawodzie psychoterapeuty od swoich wykładowców na studiach? Czujesz niedosyt? Przyjdź i stwórz z nami grupę dyskusyjną. Służymy swoim doświadczeniem, jesteśmy ciekawi Twoich pytań i refleksji oraz otwarci na Twoje propozycje.

Tematy i daty:

Możesz wybrać temat szczególnie Cię interesujący lub zostać z nami na cały cykl zaplanowanych spotkań. Oto na jakie tematy zapraszamy na początek:

 1. Dylematy i wyzwania psychoterapeuty - data: 19.10.2012, prowadzenie: Małgorzata Osipczuk.
  Czy każdemu potrzebna jest psychoterapia? Czy mogę odmówić prowadzenia psychoterapii? Kiedy i jak to zrobić? Meta poziom - co to jest i dlaczego bywa użyteczne pilnowanie go? Stawianie granic w terapii (klient zaprasza na FB, wysyła SMS-y, itp.). Jaki klient sprawiałby mi trudność? Klient czy pacjent? Czy w terapii możliwy jest dotyk? Czy płakać z klientem? Czy mówić do klienta na Ty? Neutralność, bezstronność, uważność (terapia par, rodzin, grupowa).

 2. Oczekiwania i obawy klientów psychoterapii - data: 16.11.2012, prowadzenie: Małgorzata Osipczuk, Katarzyna Paikert 14.12.2012,
  O co najczęściej pytają klienci szukający pomocy psychoterapeuty? Czego obawiają się klienci psychoterapii? Rodzaje motywacji do zmiany. Zasoby i deficyty klientów. Oczekiwania klientów.

 3. Relacja psychoterapeutyczna data: 30.11.2012.
  Czym jest dobra relacja psychoterapeutyczna? Jak zbudować dobrą relację psychoterapeutyczną? Jak nawiązać kontakt z klientem? Umiejętności pomagającego (parafraza, empatia, uważne słuchanie itd.). Praca na relacji psychoterapeutycznej.Co pomaga w psychoterapii? (wyniki badań, dyskusja).

 4. Odpowiedzialność w psychoterapii - data: 14.12.2012, prowadzenie: Małgorzata Osipczuk.
  Superwizje, intrawizje, spotkania kliniczne. Kim jest psychoterapeuta - prawne, zwyczajowe wymagania w zawodzie, dyskusja. Odpowiedzialność - po czyjej stronie, za co , jaka? Kto odpowiada za zmianę? Czy psychoterapeuta wie, co jest dobre dla klienta? Rola psychoterapeuty, relacja równa czy nierówna?

 5. Etyka zawodu psychoterapeuty data: 2013 rok
  Nieetyczne zachowania pomagających. Możliwe dylematy etyczne. Kim jest psychoterapeuta - czy psychoterapeuta musi należeć do towarzystw psychologicznych, psychoterapeutycznych, psychiatrycznych, jakie kodeksy obowiązują psychoterapeutę, dyskusja.

 6. Jak wybrać swój nurt? (wprowadzenie do spotkania "Nurty psychoterapeutyczne") - data: 2013 rok
  Wyobrażenia o nurtach. Linia czasu w psychoterapii - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Setting i różne do niego podejście w różnych nurtach. Diagnoza w psychoterapii - plusy i minusy. Modernistyczne i postmodernistyczne założenia psychoterapii.

 7. Narzędzia psychoterapii - data: 2013 rok Narzędzia psychoterapii: słowa, cisza, słuchanie, rysunek, wizualizacja, ciało, taniec, oddech, genogram, dzienniki, tabele, diagramy, psychoedukacja, zadania - eksperymenty, obserwacje, rytuały, symbole, ustawienia przestrzenne, gry i zabawy, inne: interpretacje, klaryfikacje, odzwierciedlanie, parafraza, skalowanie, kontinuum, praca z myślami i przekonaniami.

***Możliwa tematyka w ramach spotkań "Nurty psychoterapeutyczne" w zależności od ilości chętnych osób: 2013 rok,

6.1. Nurty psychoterapeutyczne. Psychoterapia poznawczo-behawioralna.
6.2. Nurty psychoterapeutyczne. Psychoterapia systemowa.
6.3. Nurty psychoterapeutyczne. Psychoterapia Gestalt.
6.4. Nurty psychoterapeutyczne. Terapia zorientowana na rozwiązaniu (TSR) i terapia narracyjna.
6.5. (Nurty psychoterapeutyczne. Możliwość spotkań poświęconych nurtom wybranym przez uczestników i prowadzonych przez zainteresowanego uczestnika).

Dodatkowo: możliwość kupna drukowanej wersji e-booków:
"E-pomoc - Psychologiczna pomoc w Internecie - teoria i praktyka" i "Psychoterapia po ludzku"

Prowadzący:

 • Małgorzata Osipczuk - psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, po ukończonej szkole psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, w procesie uzyskiwania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi terapię par, rodzin, grup i indywidualną. Szkoli z umiejętności terapeutycznych w ramach Studium Terapii Rodzin i Studium Interwencji Kryzysowej w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii oraz w Stowarzyszeniu "Intro".

 • Katarzyna Paikert - ukończyła inżynierię komunikacji interpersonalnej i Public Relations na Politechnice Poznańskiej. Uczestniczyła m.in. w szkoleniach z zakresu motywacji, kryzysu i interwencji kryzysowej, udzielania wsparcia psychologicznego oraz pomocy online.
  Członkini Stowarzyszenia INTRO. Absolwentka programów szkoleniowo-stażowych "3xE: e-pomoc".

 • Małgorzata Tyszkowska - pedagog, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 3 lat stażystka w Punkcie Pomocy Online. Uczestniczyła w licznych szkoleniach dotyczących przemocy, interwencji kryzysowej i udzielania pomocy online. Członkini Stowarzyszenia INTRO. Aktualnie pracuje w szkole podstawowej i jako konsultantka w Punkcie Konsultacyjnym E-mail dla dzieci, młodzieży i dorosłych zagrożonych przemocą.


Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem pobierz i wypełnij formularz zgłoszeniowy

>>> Pobierz formularz <<<

Wypełniony formularz odeślij na adres rekrutacja@psychotekst.pl
- z wpisaniem w pole TEMAT wiadomości: formularz zgłoszeniowy ROZMOWY O PSYCHOTERAPII

Serdecznie zapraszamy!Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright Stowarzyszenie INTRO
Pl. Sw. Macieja 4/5/6, 50-244 Wrocław
www.intro.org.pl - intro@psychotekst.pl